Tuż nieopodal ratusza znajduje się bazylika kontrkatedralna (kolegiata) pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z tarasem widokowym. Dostać się można na niego windą lub pieszo, ale wówczas należy pokonać 216 schodów. Co wyróżnia ten obiekt sakralny od innych? Dlaczego jest wyjątkowy i warto wejść do jego środka? To jedyny w Polsce przykład kościoła pięcionawowego z zabytkowym wnętrzem. Powstał na przełomie XII i XII wieku. Prace budowlane trwały grubo ponad 100 lat. W czasie II wojny światowej niestety dość mocno ucierpiała, bowiem stanowiła ważny punkt obrony miasta. Mimo to część wyposażenia przetrwała. Na szczególną uwagę zasługują:
- jedne z najstarszych drewnianych stalli (datuje się je na rok 1340 i wykonano je z dębu),
- trzy drewniane ołtarze z XV i XVI wieku w formie tryptyków („Ostatnia wieczerza”, „Pokłon Trzech Króli” oraz „Św. Anna Samostrzeń i św. Mikołaj”) – pierwotnie było ich 22,
- chrzcielnica z 1355 roku wykonana z brązu,
- jedyny w Polsce gotycki świecznik siedmioramienny z 1327 roku o wysokości 4 m i rozpiętości 380 cm (na świecie jest ich zaledwie pięć),
- Korona Schlieffenów czyli drewniany, bogato zdobiony żyrandol z 1523 roku,
- kolekcja gotyckich i renesansowych obrazów m.in. ciesząca się największą popularnością „Cnotliwa niewiasta” (jej reprodukcja trafiła nawet na okładkę książki Leszka Hermana „Biblia diabła”).
Nie idzie również przeoczyć czterech ośmiobocznych, potężnych i… krzywych filarów. Ich odchylenie od pionu wynosi miejscami 60 cm! Tkwią one w świątyni od XIV wieku, więc na całe szczęście nie grozi jej zawalenie. Najprawdopodobniej na etapie budowy popełniono błąd konstrukcyjny.
Świątynia udostępniona jest do zwiedzania w niedziele od godz. 14.00 do 15.30, od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 16.30, zaś w piątki od godz. 9.00 do 14.30 i od 15.45 do 16.30.
Odległość od New Life Apartments na ul. Bałtyckiej 4: 1,4 km (ok. 17 minut spacerem).